Beata Matuszewska


autor: Beata Matuszewska i Zuza Malinowska

wydawca: ASTAROT 2016

stron: 394

oprawa: miękka

cena: 32 zł    wersja elektroniczna 27 zł


Anna i Czarek są szczęśliwym małżeństwem, mają wszystko to, o czym inni mogliby marzyć. Są młodzi, kochają się, inspirują do wspólnej pracy, planują co najmniej czworo dzieci. Choroba nie pozwala zrealizować im planów, Czarek umiera na nowotwór. W ostatnich, trudnych chwilach towarzyszy mu najbliższy przyjaciel, jeszcze z czasów dzieciństwa - Tomasz. Czarek umiera, świadomy, że Tomek kocha się w jego żonie, ofiarowuje mu więc przed śmiercią swoją obrączkę, na szczęście w miłości. O tego wszystko się zaczyna.

Anna, według słów Tomka to „zdrowo walnięta pani psycholog”, kobieta wypadek, przy której nic nie dzieje się według planu. Tomasz to radykalny i uporządkowany były wojskowy, którego uporządkowanie jest przy Ani ciągle wystawiane na próbę. Duch Czarka prowadzi żonę i przyjaciela ku sobie nawzajem, prowokując nadzwyczajne wydarzenia, które mają ich do siebie zbliżyć. 
Anna i Tomek spotykają się nieoczekiwanie w najróżniejszych miejscach świata, odbywają razem pasjonujące podróże, kochają się namiętnie pod księżycem Indii, albo uciekają przed policją w Toskanii. Spotykamy ich w Paryżu, Londynie, na białych piaskach Goa. Mają wiele przygód, nic jednak nie wychodzi im tak dobrze, jak utrudnianie sobie życia. Oboje są inteligentni, pełni pasji i miłości, ale przez nadmierną obawę przed radykalnymi zmianami w życiu popadają w nieustanne kłopoty. 
         W czasie licznych rozstań, powrotów, długich lat milczenia, duch cały czas kibicuje im, dowcipnie komentując ich poczynania. Jednak po jednym z rozstań traci cierpliwość i z przyjaciela zamienia się we wroga. Zaczyna piętrzyć problemy, doprowadzając je nieomal do absurdu, aby Tomek i Ania nie mogli ponownie być razem. Pod pewnym czasie na skutek machlojek ducha bohaterów dzieli już ocean - Anna mieszka w Sopocie, a Tomek w Vancouver. Każde z nich rozgościło się już w osobnym życiu, mimo to jednak udaje im się - nie bez pomocy zmarłego – znowu się spotkać.  
Po trzynastu latach od śmierci Czarka niespodziewanie odnajduje się dom, który zakupił przed śmiercią i nie zdążył powiedzieć o nim żonie. Ale czy wspólny dom wystarczy, by Ania i Tomek uwierzyli, że w końcu mogą być i mieszkać razem?

 

PRZECZYTAJ FRAGMENT


ZAMÓW